مرجع تخصصی واردات و پخش تجهیزات حفاظتی و نظارتی در کشور ۰۲۱-۷۹۴۴۳

گیت فروشگاهی چیست؟

در دنیای امروز، تجهیزات بیشتری برای حفاظت از مکان‌های مختلف طراحی شده‌اند تا کار برقراری امنیت تنها بر دوش دوربین‌های مدار بسته نباشد. در زمانی که خرید دوربین مداربسته و یا خرید دزدگیر اماکن ممکن است کافی نباشد، دیگر کمتر فروشگاهی را مشاهده می‌کنید که از گیت فروشگاهی یا ابزار شبیه به آن استفاده نکند. در این مقاله، شما را با این دستگاه، اجزای آن و همچنین انواع گوناگون آن آشنا خواهیم کرد.

 

آشنایی اجمالی با گیت فروشگاهی

به طور کلی، گیت‌های مخصوص فروشگاه به سیستمی گفته می‌‌شود که مسئولیت محافظت از اجناس یک مغازه یا یک فروشگاه را به عهده دارد. نام دیگر این تجهیزات EAS یا همان electronic article surveillance است که به معنای نظارت الکترونیکی بر روی اقلام و کالاها است.

نحوه‌ی کار این دستگاه به این شکل است که هر کالایی که درون مغازه‌ی مورد نظر قرار دارد، توسط یک تگ یا برچسب به گیت‌های محافظتی فروشگاه متصل شده است.

این باعث می‌شود که هیچ فردی نتواند بدون اجازه‌ی صاحبان مغازه و یا فروشندگان، اجناس را از فروشگاه خارج کند. با توجه به برخی محدودیت‌های دوربین‌های مدار بسته، این گیت‌ها در اکثر مواقع بهترین سیستم برای مغازه محسوب می‌شوند.

اجزای و قسمت‌های مختلف نظارت الکترونیکی اجناس

با وجود کارایی بالای این سیستم، عملکرد و اجزای آن از ساختار چندان پیچیده‌ای برخوردار نیستند. در کل، این سیستم از سه بخش اصلی تشکیل شده است که جزئیات آن را در این بخش مشاهده خواهید کرد.

  • آنتن‌ها یا همان بدنه‌های اصلی سیستم که در نزدیکی درهای هر مغازه یا فروشگاهی قرار می‌گیرد.
  • لیبل و تگ که بر روی اجناس مختلف نصب می‌شود و پس از پرداخته شدن هزینه‌ی آن کالا توسط فروشنده از روی جنس برداشته می‌شود یا رابطه‌ی آن با برد الکترونیکی قطع و غیر فعال می‌شود.
  • برد الکترونیکی که درون آنتن‌ها قرار گرفته است و با تگ‌ها ارتباط برقرار می‌کند.

گیت فروشگاهیانواع گیت فروشگاهی و تفاوت‌های آن‌ها

تا به امروز سه مدل از این تجهیزات امنیتی مخصوص فروشگاه‌ها ساخته شده است؛ در ادامه این سه نوع را با هم مقایسه، و آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

گیت‌های مدل RF

این نوع از گیت، از امواج رادیویی ۲ تا ۱۰ مگاهرتزی استفاده می‌کند‌. ویژگی خاص آن این است که تگ‌های صاف و برچسب مانند دارد که بهترین گزینه برای کالاهایی مانند کتاب و دفتر است که قابلیت وصل کردن لیبل به آن‌ها وجود ندارد.

تگ‌های این مدل برعکس نمونه‌های دیگر نیازی به جداسازی ندارد و تنها باید پس از خرید توسط فروشنده غیر فعال شود. این مدل بهترین و قوی‌ترین مدل گیت فروشگاهی به حساب می‌آید که علاوه بر هزینه‌ی مناسب و کارآمدی زیاد، قابلیت نصب آسانی نیز دارد.

البته با توجه به این که این مدل با استفاده از امواج رادیویی کار می‌کند، برای این که مطمئن شوید که امواج این گیت با امواج گیت‌های فروشگاه‌های دیگر که در نزدیکی آن قرار دارند تداخل پیدا نخواهد کرد، بهتر است از مشاوره‌های یک فرد متخصص استفاده کنید.

گیت‌های مدل EM

این مدل از نظر قیمت بالا و توانایی نسبتا ضعیف باعث می‌شود که چندان مورد توجه مشتری‌ها و مصرف کنندگان قرار نگیرد. با این وجود، یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که توسط این مدل گیت‌ها پوشش داده می‌شود این است که تعداد تگ‌ها و اجناس بررسی شود.

به طور مثال، کتابخانه‌هایی که تعداد مشخصی کتاب به افراد امانت می‌دهند می‌توانند از این گیت استفاده کنند و تعداد کتاب‌هایی که هر شخص حمل می‌کند را مورد بررسی قرار دهند.

گیت‌های مدل AM

این مدل به سرعت و دقت بالای آن شهرت دارد و حساسیت به خصوصی نسبت به اشیای فلزی و … نشان می‌دهد. بیشترین کاربردی که گیت مدل AM دارد در مغازه‌های طلا فروشی و یا لوازم آرایشی و بهداشتی است. با این وجود، کاربرد این مدل به این دو مکان محدود نمی‌شود.

معرفی گیت فروشگاهی

مزایا و معایب استفاده از نظارت الکترونیکی اجناس

این فناوری برای هر فروشگاه و مغازه‌ای با هر ابعاد و کاربری که داشته باشد ضروری و لازم است. به طور مثال، در صورتی که با قوانین نصب دوربین مداربسته آشنایی داشته باشید می‌دانید که نصب این تجهیزات در هر جایی امکان پذیر نیست و نیاز به شرایط خاصی وجود دارد.

در چنین موقعیت‌هایی می‌توانید با استفاده از این گیت‌های مخصوص و همچنین به کمک دزدگیر اماکن، این نقص‌ها را جبران کنید. با این وجود، محدودیت‌های خاصی نیز برای گیت‌های امنیتی فروشگاه‌ها وجود دارد.

به طور مثال، در صورت بی‌دقتی یا استفاده‌ی نادرست، امواج رادیویی یا مغناطیسی گیت‌های چند فروشگاه ممکن است یکدیگر را مختل کنند؛ خصوصا اگر که مغازه‌ی مورد نظر در یک پاساژ یا مکان پرتردد قرار گرفته باشد.

استفاده‌ی به جا و درست از گیت فروشگاهی می‌تواند خیال شما را از بابت امنیت فروشگاه و مغازه کاملا راحت کند. با این وجود، انتخاب مناسب‌ترین مدل آن ممکن است برای شما دشوار باشد. بنابراین، بهتر است که در این خصوص از یک فرد متخصص کمک بگیرید. از همراهی شما عزیزان متشکریم.

درخواست ثبت خدمات
۰۲۱-۷۹۴۴۳