مرجع تخصصی واردات و پخش تجهیزات حفاظتی و نظارتی در کشور ۰۲۱-۷۹۴۴۳

انواع چشمی و سنسور دزدگیر امکان

امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه، متاسفانه بعضی‌ها به طور، خواسته یا ناخواسته دست به اقداماتی از قبیل دزدی از مغازه‌ها، خانه‌ها و حتی اماکن عمومی از جمله پاساژها و دیگر مکان ها می‌زنند.این کارهیچ توجیهی ندارد. اما در جامعه و در اجتماع همه نوع انسان با هرگونه خصلت و ویژگی‌هایی، زندگی می‌کند و ما باید بتوانیم با انجام برخی راهکارهای ساده امنیت بالا را برای خودمان و عزیزانمان ایجاد کنیم. انواع چشمی و سنسور دزدگیر امکان بسیار متعدد هستند. از همین رو صفاتک در این مقاله قصد دارد به بررسی آن ها بپردازد.

 

سرقت از خانه

راهکارهای بسیاری هست تا بتوانیم از چنین سرقت هایی جلوگیری کنیم. برای مثال نصب دوربین های مداربسته در مغازه‌ها، اماکن عمومی ازجمله مراکزخرید، طلافروشی‌ها و انواع مکان های دیگر، استفاده از درب ها و پنجره های ضد سرقت، استخدام نگهبان یا تربیت سگ‌های نگهبان به منظور افزایش امنیت، استفاده از سیستم‌های اخطار دهنده و حفاظتی ، دزدگیرها، دستگاه مه پاش و یاحتی برای ویلاها و خانه میتوان از دیوارهای بلند و فنس کشیده استفاده کرد.

 

سرقت از منزل

 

این‌ها تنها نمونه‌های کوتاهی که برای افزایش امنیت استفاده می‌شوند، روش‌ها و اقدامات متعددی وجود دارد که می‌توان، آن‌ها را به کار گرفت.
در این‌جا، می‌خواهیم درباره‌ی برخی دزدگیرها وسنسورها صحبت کنیم.

 

دزدگیر به طور کلی به چه معناست؟

دزدگیر ها که سیستم‌های ایمنی هستند، که برای تشخیص نفوذ و جلوگیری از نفوذ افراد ناشناس و غیر مجاز به ساختمان‌های مسکونی و اماکن دیگر ساخته شده‌اند.

 

دزدگیرها و کارایی آن‌ها

به‌طور معمول تصور می‌شود که دزدگیرها، تنها به منظور جلوگیری از سرقت مورد استفاده قرار می‌گیرند اما اخیرا ثابت شده است که می‌توان با ترکیب آن‌ها با دیگر وسایل ازجمله انواعی از سنسورها کارایی آن ها را با کیفیت بهتر و چندین کاره مورد استفاده قرار داد. برای مثال قابلیت ترکیب با سنسور دود، آتش و… کاربرد دارد.

اگر هم بتوان به شکلی دزدگیرها را با دوربین‌های مداربسته ترکیب کرد میتوان فعالیت سارقان را به صورت ویدیو ضبط کرد. همچنین دزدگیرها در ساختمان های مسکونی، تجاری، صنعتی و نظامی برای محافظت در برابر سرقت، خسارت اموال و حتی اشخاص استفاده می شود.

 

سنسور

سنسور به معنای حس کننده و از کلمه‌ی لاتینsens” “به کارگرفته شده است.به معنی حس کردن می‌باشد سنسورها می‌توانند، کمیت های مانند فشار، دما، رطوبت، گرما وسرما و… رابه کمیت‌های پیوسته و ناپیوسته تبدیل کنند. همچنین سنسور ‌ها در انواعی از لوازم ودستگاه‌های اندازه‌گیری،سیستم‌های پیوسته و غیرپیوسته مورد استفاده قرار بگیرند.

 

انواع سنسور ها

 

نحوه‌ی عملکرد سنسورها، مانند ربات‌ها طبق برنامه‌ی ریخته شده فعالیت می‌کنند یعنی براساس تعریفی که برای آن‌ها مدنظر گرفته شده فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند. همانطور که می دانید سنسور ها معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند که در این‌جا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

حس کردن استاتیک

در این نوع روش محرک‌ها ثابت هستند و کرمانی که صورت می‌گیرند بدون مراجعه به سنسورها صورت می‌گیرد ‌.‌ برای مثال در این نوع روش ابتدا موقعیت اشیای موردنظر تشخیص داده نمی‌شوند و سپس بعد از آن حرکت به سوی آن قسمت صورت می‌گیرد.

 

حس کردن حلقه بسته

این نوع روش معمولاً بازوهای ربات در طول حرکت با درنظر گرفتن اطلاعات سنسورها کنترل می‌شوند. بیشتر این نوع سنسورها در سیستم‌های بینا به این شکل می‌باشند. نگاهی سریع به انواع چشمی و سنسور دزدگیر امکان پرکاربرد و رایج:

 • SHT11 : سنسور رطوبت با خروجی دیجیتال
 • SHT75 : سنسور رطوبت با خروجی دیجیتال
 • Rhu-207 : سنسور رطوبت با خروجی مقاومتی
 • HS1101 :سنسور رطوبتبا خروجی خازنی
 • ۳۶۱۰dc :سنسور رطوبت با خروجی ولتاژ
 • Smt160 :سنسوردما با خروجی دیجیتال
 • LM35 :سنسور دما با خروجی آنالوگ
 • Gs209 :سنسورتشخیص فلزات
 • Tgs4161 :سنسور تشخیص دی اکسید کربن
 • MQ-4 :سنسور گازمتان
 • Ss1118: سنسور اکسیژن
 • Ke-2: سنسور اکسیژن
 • GR500 :سنسور وزن
 • MQ_9 :سنسور گاز مونوکسید کربن
 • MQ-2 :سنسور تشخیص دود
 • MQ-5 :سنسور گاز
 • Pir –dz035 :سنسور تشخیص انسان

سنسورهای دزدگیر انواعی از سنسورها هستند. این نوع سنسورها دستگاه‌هایی هستند که تعارض وتهاجمات را تشخیص می‌دهند وبا روش‌های مختلفی مثل، بازو بسته شدن درب ورودی، پنجره، لرزش یا حرکت وسایر عواملی که باعث ایجاد اختلال محافظت مجازی شود، به ورود سارق پی خواهند برد، به طور کلی هر فضایی اعم از ساختمان‌های مسکونی، تجاری، و… بنا بر نوع نیاز با استفاده از سنسور مورد نظر محافظت می‌شود.

 

انواع سنسور

 

یکی دیگر از انواع روش‌های محافظتی دستگاههای هشدار دهنده هستند. این نوع دستگاه‌ها نشانگر وضعیت خطر می باشند. و به صورت صدای آژیر بسیار بلند و گوش خراش و یا چراغ چشمک زن باعث ترس و فراری دادن متجاوزان می شوند.

 

ویژگی و کاربردهای دستگاه های دزدگیر و سنسورها

تمامی دستگاه های دزدگیر حرفه‌ای وبا قابلیت بالا دارای سیستم ذخیره برق توسط باطری میباشد. در صورت قطعی برق تا ساعت ها سیستم را پشتیبانی میکند.

 

انواع سنسورها، دزدگیرها

 

سنسور مادون قرمز

سنسورهای مادون قرمز(pir) جزئی از اجزائ اصلی یک سیستم دزدگیر اماکن خاص یا عمومی و از انواع چشمی و سنسور دزدگیر امکان می باشند. نام دیگر این سنسورها، همان چشم‌های حرکتی هستند که با تشخیص دمای بدن و انرژی گرمایی حاصل از حرکت یا توسط انرژی مادون قرمز کار می‌کنند.

چشم های حرکتی که نام دیگر آن‌ها مادون های قرمزدزدگیرهستند، محوطه مخصوص خود را به عنوان یک شبکه‌ی کلی در نظر می‌گیرند و زمانی که در محوطه مخصوص آن‌ها آنها جسمی با حد مشخصی از گرما که برای آن‌ها تعریف و تحلیل نشده باشد ودر حال حرکت باشند چشمی آن را حس کرده و به عنوان یک خطر آن را گزارش می دهد. این‌نوع سنسورها معمولا بیشتر در اماکن عمومی مانند مراکز خرید،‌ مدارس و … به کار می‌رود.

 

سنسور حیوانات خانگی

شاید برایتان سوال پیش بیاید که نحوه‌ی کارکرد، سنسورهای حیوان خانگی چگونه است؟ این نوع سنسورها یا همان چشمی ها بر اساس جرم اجسام کار می‌کنند، هنگامی که شخص در محیط مسکونی خود (خانه) و یا محل نصب دزدگیر برای مثال محل کار و اماکن دیگر، حیوان خانگی داشته باشد نمی تواند از سنسورهای حرکتی استفاده کند ، زیرا به طور مداوم حرکت آنها در مقابل سنسورها ‌یا همان چشمی باعث خطا می شود.

 

حیوان خانگی

 

به همین خاطر، سنسورهای جرمی که نام دیگرآن‌ها وزنی می‌باشد جایگزین می‌شوند، که دارای وزن های متفاوت مانند ۱۵ کیلو ۳۵ کیلو،۴۵ویا حتی بیشتر می باشد. یعنی هر جسمی پایین‌تر از وزن تعریف شده برای آن سنسور (چشمی) نادیده گرفته می‌شود.

 

سنسور تماسی

یکی دیگر از انواع چشمی و سنسور دزدگیر امکان هستند که این نوع سنسورها به طور معمول در اتصالات مختلف محرک‌ها به خصوص در اعمال‌های انتهایی یافت می‌شوند و به دو بخش قابل تفکیک‌اند.

 1. سنسورهای تشخیص تماس
 2. سنسورهای نیرو-فشار

 

سنسور مجاورتی

این گروه از سنسور ها شبیه به سنسورهای تماسی هستند، اما در این مورد برای احساس کردن اشیا به طور حتم لازم نیست که با اشیا تماسی صورت گیرد . به طور معمول این سنسورها از نظر ساختاری از سنسورهای دیگر معمولا دشوارترند در همین حال سرعت و دقت بالاتری را در اختیار سیستم قرار می‌دهند.

 

انواع چشمی

 

 

سنسور بدون تماس

سنسورهای بدون تماس یکی از انواع چشمی و سنسور دزدگیر امکان می باشند.سنسورهای بدون تماس سنسور هایی هستند که با امکان فاصله از جسم و بدون نیاز به اتصال به جسم عمل می کنند برای مثال : با نزدیک شدن یک شی یا قطعه از وجود آن آگاهی پیدا کرده و آن را حس کرده و فعال می شوند. این کار معمولا به گونه آیی است که می تواندباعث جذب یک رله، کنتاکتور و یا ارسال سیگنال الکتریکی به طبقه ورودی یک سیستم میگردد. سنسور ها کاربرد های متفاوتی دارند که می‌توان به انواع کارایی آن‌ها اشاره کرد برای مثال کاربرد سنسورها در صنعت.

اگر شما هم قصد دارید که در ملک خود دزدگیر نصب کنید و از هزینه های این کار بی خبرید، فقط کافی است روی کلمه هزینه نصب دزدیر اماکن کلیک کنید تا از تمام خرج هایی که باید برای این کار بکنید با خبر شوید.

کاربرد سنسورها در ربات ها و صنعت رباتیک

سنسورها بیشتر برای درک اطلاعات تماسی، تنشی،مجاورتی، بینایی و صوتی به‌کار می‌روند. به طور معمول کارایی و عملکرد سنسورها به این شکل است که با توجهبه تغییرات فاکتوری که نسبت به آن حساس هستند، سطوح ولتاژی ناچیزی را درپاسخ ایجاد می‌کنند، که با پردازش این سیگنال‌های الکتریکی می‌توان اطلاعات دریافتی را تفسیر کرده و برای تصمیم‌گیری‌های بعدی از آن‌ها استفاده نمود.

 1. شمارش تولید: سنسورهای القائی، خازنی ونوری
 2. کنترل حرکت پارچه و …: سنسور نوری و خازنی
 3. تشخیص پارگی ورق: سنسورنوری
 4. کنترل سطح مخازن: سنسور نوری و خازنی و خازنی کنترل سطح
 5. کنترل انحراف پارچه: سنسور نوری و خازنی
 6. اندازه گیری سرعت: سنسور القائی و خازنی
 7. کنترل تردد: سنسور نوری
 8. اندازه گیری فاصله قطعه: سنسور القائی آنالوگ و…

 

حال شما با انواع و کارایی سنسورها آشنا شدیم، دزدگیرها هم نمونه‌ایی از سنسورها هستند که برای افزایش امنیت و کارایی به کار می‌روند. همچنین انواع چشمی و سنسور دزدگیر امکان، می تواند ایمنی مکان های متعدد را بالا ببرد.

درخواست ثبت خدمات
۰۲۱-۷۹۴۴۳