مرجع تخصصی واردات و پخش تجهیزات حفاظتی و نظارتی در کشور ۰۲۱-۷۹۴۴۳

LPR یا دوربین مداربسته پلاک خوان چیست؟ (+ مزایا و معایب آن)

با پیشرفت فناوری، دوربین‌های مداربسته کاربردهای بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده اند و حالا توسط ارگان‌ها و گروه‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تمامی نکات مهم در خصوص دوربین مداربسته پلاک خوان و کاربردهای این مدل آشنا کنیم تا در زمان خرید دوربین مداربسته مناسب به هیچ مشکلی برنخورید.

 

آشنایی اولیه با LPR

دوربین مدار بسته‌ی پلاک خوان یا license plate recognition که به آن به اختصار LPR نیز گفته می‌شود، یکی از زیرمجموعه‌های دوربین‌های مدار بسته است که در اماکن و موقعیت‌های گوناگون کاربرد دارد. این قابلیت همچنین با نام‌های Automatic Number Plate Recognition یا ANPR نیز شناخته می‌شود.

تخصص اصلی این دوربین، در حیطه‌ی تشخیص پلاک وسایل نقلیه است. این وسیله، پلاک‌های گوناگون را تشخیص داده، سپس با اسکن کردن آن، علاوه بر ثبت تصویر آن به شناسایی اطلاعات پلاک خواهد پرداخت.

طرز کار این نوع دوربین‌ها به این شکل است که پلاک‌های تمامی ماشین‌ها، موتورها و سایر وسایل نقلیه‌ای که از محوطه‌ی تحت پوشش آن‌ها عبور می‌کنند را ثبت و ذخیره می‌کنند.

 

کاربردهای استفاده از دوربین مداربسته پلاک خوان و مزایا و معایب آن

نکته‌ی مثبتی که در خصوص استفاده از این دوربین‌ها وجود دارد این است که اکثر مدل‌های آن توانایی خواندن مدل‌های مختلف پلاک‌ها را دارند و به طور مثال تنها به تشخیص و شناسایی پلاک‌های انگلیسی محدود نمی‌شوند.

نقطه‌ی قوت دیگر این مدل این است که می‌توان آن را به شکل مستقیم به راهبندهای موجود در مکان مورد نظر وصل کرد. به این شکل شما می‌توانید برخی از پلاک‌های خاص را برای دوربین مداربسته پلاک خوان خود تعریف کنید تا اجازه‌ی عبور و مرور تنها به تعداد خاصی از وسایل نقلیه که توسط شما تایید شده است داده شود.

در صورتی که یک وسیله‌ی نقلیه با پلاک ناشناس یا با پلاکی که توسط شما در لیست سیاه قرار گرفته است سعی کند وارد محوطه‌ی تحت حفاظت این دوربین‌ها شود، علاوه بر ثبت پلاک، دوربین این اقدام را به شما گزارش خواهد داد و آلارم هشدار را فعال خواهد کرد.

LPR یا دوربین مداربسته پلاک خوان

با توجه به این موضوع که این دوربین اکثرا در محیط‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرد کیفیت و جنس بدنه‌ی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بیشتر نمونه‌های موجود از این مدل در بازار از بدنه‌ی خوبی برخوردار هستند و در مقابل گرد و خاک و آب یا ضربه مقاومت قابل قبولی را از خود نشان می‌دهند.

بهتر است به این نکته نیز توجه کنید که دوربین مداربسته پلاک خوان فقط به همین منظور استفاده دارد و نمی‌توان از آن انتظار داشت تا کار دوربین مدار بسته‌ی عادی را نیز انجام دهد، بنابراین نصب دوربین مداربسته مخصوص تشخیص پلاک نمی‌تواند شما را از مدل‌های دیگر دوربین امنیتی بی نیاز کند.

در بسیاری از مواقع دیده می‌شود که افراد در کنار دوربین مداربسته‌ی اماکن خود، یک دوربین مخصوص شناسایی و ثبت پلاک نیز نصب کرده اند، چرا که در برخی موارد کیفیت دوربین پلاک خوان برای کارهای دیگر مناسب نیست و لازم است از دوربین دیگری استفاده شود یا به بالا بردن کیفیت دوربین مداربسته پرداخته شود.

 

دسته بندی دوربین‌های مدار بسته‌ی پلاک خوان بر اساس نوع

معمولا انواع این مدل را بر اساس کاربرد و منطقه‌ای که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد به سه دسته تقسیم می‌کنند:

 

دوربین پلاک خوان برای سازمان‌ها

همان طور که از اسم این نوع مشخص است، این دوربین برای کنترل رفت و آمد وسایل نقلیه در ساختمان‌های وابسته به سازمان‌های دولتی و … است.

 

دوربین پلاک خوان برای جاده‌ها

این مورد همان مدلی است که مورد استفاده‌ی پلیس‌های راهور قرار می‌گیرد. هدف اصلی این دوربین‌ها، شناسایی و ثبت پلاک وسایل نقلیه‌ای است که به تخلفات جاده‌ای و امثال آن مرتکب می‌شوند.

 

دوربین پلاک خوان برای پارکینگ‌ها

از این مدل دوربین‌ها نیز برای پارکینگ منازل، ادارات، فروشگاه‌ها و مجتمع‌های تجاری استفاده می‌شود.

معرفی دوربین مداربسته پلاک خوان

رایج ترین مکان‌ها برای استفاده از License Plate Recognition

در گذشته افسران و پلیس‌های راهنمایی و رانندگی بیشترین استفاده از این مدل دوربین‌ها را داشتند و از این دوربین به خصوص در جاده‌ها یا خیابان‌های پرتردد استفاده می‌شد.

با این وجود، با توجه به کاربرد گسترده‌ی این مدل و افزایش نیاز افراد به بالا بردن امنیت منزل یا محل کار خود، امروزه بسیاری از افراد برای پارکینگ‌ها و حیاط خود نیز از این دوربین استفاده می‌کنند.

محوطه‌ی باز فروشگاه‌ها، مجتمع‌های مسکونی و تجاری و هر مکانی که تردد در آن زیاد است و نیاز به محدود کردن یا کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه دارد، بهترین گزینه‌ها برای استفاده از این نوع دوربین‌ها هستند.

لازم به ذکر است که پیش از اقدام برای خرید دوربین مداربسته پلاک خوان باید به تمامی نیازها و بودجه‌ی مورد نظر خود توجه کافی نشان دهید. یکی از 6 مورد از اشتباهات رایج در خرید دوربین مداربسته بی دقتی به نیازهای خود و خرید دوربینی است که تناسبی با شرایط شما ندارد.

در این صورت، حتی اگر بهترین دوربین موجود در بازار را هم خریداری کرده باشید، عملکرد آن نمی‌تواند شما را به طور کامل راضی نگه دارد. پس پیشنهاد می‌کنیم که قبل از خرید این مدل، در خصوص آن خوب تحقیق کنید. از همراهی شما متشکریم.

درخواست ثبت خدمات
۰۲۱-۷۹۴۴۳