مرجع تخصصی واردات و پخش تجهیزات حفاظتی و نظارتی در کشور ۰۲۱-۷۹۴۴۳

blc در دوربین مداربسته؛ فواید و کاربردها

یکی از قابلیتهای کاربردی که در بسیاری از دوربینهای مدار بسته به کار میرود BLC است. در این مقاله قصد داریم تا همهی چیزهایی که لازم است در خصوص کاربرد BLC در دوربین مداربسته بدانید برای شما عزیزان شرح دهیم. پس با صفاتک همراه باشید.

 

BLC در دوربین مداربسته چیست؟

قابلیت BLC یا back light compensation به معنای جبران ساز نور پس زمینه است. این قابلیت در دوربین‌های مداربسته این کاربرد را دارد که کیفیت تصاویر را در شرایط و نورهای خاص بهتر کند. در ادامه، با ویژگیهای دیگر این قابلیت و تفاوت آن با قابلیتهای مشابه آشنا خواهید شد.

 

قابلیت BLC در دوربین مداربسته

این قابلیت در دوربین مداربسته باعث خواهد شد که حتی در زمانها و مکانهایی که نور محیط مناسب تصویر برداری نیست، تصاویر قابل قبولی ثبت شوند. در صورتی که در یک فضا اختلاف سطح نور بیشتر از یک حد مشخص باشد، به طور مثال یک طرف کاملا تاریک و یک طرف کاملا روشن باشد، تصویر نهایی به شدت تاریک و سیاه از آب در خواهد آمد. علاوه بر این موارد، میزان نور مناسب یک فاکتور خیلی مهم در میزان دقت و شفافیت جزئیات به شمار میرود که این برای یک دوربین مدار بسته از اهمیت بالایی برخوردار است.

blc در دوربین مداربسته

روشهای دیگری نیز برای رفع این مشکل وجود دارد که میتواند بسیار پر هزینه و غیر معقول جلوه کند. با این حال، استفاده از قابلیت BLC در دوربین مداربسته، یکی از منطقی ترین روشهای موجود در زمان حال به شمار میرود.

قابلیت جبران ساز نور پس زمینه، بدون توجه به نوری که در خارج از محیط وجود دارد، دیافراگم را بازتر میکند. دیافراگم به حفره‌ای در دوربین مدار بسته گفته می‌شود که با توجه به میزان نور موجود در محیط اطراف خود باز و بسته میشود. در صورتی که نور محیط بیش از حد زیاد باشد حفرهی دیافراگم بسته میشود تا نور دریافتی تصویر به تعادل برسد.

با این وجود، در صورتی که منبع نور دارای شرایط خاصی باشد، بسته شدن دریچه‌ی دیافراگم دوربین مداربسته اصلا به نفع کیفیت تصاویر ثبت شده نخواهد بود. این قابلیت در محیط های پرنور کاربرد چندانی ندارد و باعث این خواهد شد که عکس برداری در محیط هایی که نور زیادی دارد منجر به تصاویری کاملا سفید شود. با این حال در شرایطی که نور کم باشد این قابلیت بسیار موثر و کاربردی خواهد بود.

بیشترین کاربردی که استفاده از توانایی BLC در دوربین مداربسته به همراه دارد این است که از فضاهای داخلی تاریک تصویر برداری شود. در واقع استفاده از این مکانیزم برای تصویر برداری از فضاهای خارجی و بیرونی تاریک مناسب نخواهد بود.

 

تفاوت BLC با HLC

هر دو قابلیت BLC و HLC که در دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار میگیرند مخصوص جبران میزان زیاد نور محیط هستند. با این حال قابلین HLC یاhigh spotlight back light compensation بیشتر مناسب جبران نقاط بسیار نورانی مانند چراغهای ماشینها و وسایل نقلیه است و در دوربین‌های پلاک خوان پلیس راهنمایی و رانندگی قابل استفاده است در حالی که BLC در دوربین مداربسته برای پوشاندن نور بیش از حد سطوح پر نور مانند پس زمینهی سوژه‌های دوربین مدار بسته به کار میرود.

 

blc در دوربین مداربسته

 

قابلیت BLC چه تفاوتی با WDR دارد؟

برعکس مورد قبلی، WDR دقیقا همان کاربردی را دارد که قابلیت BLC انجام میدهد، و هر دو مخصوص جبران نور اضافی پس زمینهها به کار میروند. با این حال، دو تفاوت عمده میان این دو قابلیت وجود دارد که به شرح زیر هستند:
۱ – قدرت قابلیت WDR نسبت به مکانیزم BLC بسیار بیشتر است.
۲ – قابلیت WDR سخت افزاری محسوب میشود در حالی که BLC یک مکانیزم نرم افزاری است.

در کل باید گفت که قابلیت WDR نتایج بهتری را ارائه خواهد داد و بسیار موثرتر است با این وجود به دلیل سخت افزاری بودن این مکانیزم، قیمت آن نیز طبیعتا به نسبت BLC بالاتر خواهد بود.

با توجه به تمامی مواردی که پیش از این ذکر شد، جالب است بدانید که با وجود این که قابلیت WDR در تنظیم نور پس زمینهی تصاویر عملکرد بهتر و رضایت بخش تری دارد اما اکثر دوربینهای مدار بسته از قابلیت BLC برخوردار هستند. از یکی از مهم ترین دلایل این موضوع میتوان به بالا بودن قیمت دوربینهایی اشاره کرد که از قابلیت سخت افزاری WDR استفاده میکنند.

 

سایر گزینه‌های تنظیم نور در دوربین مداربسته

اکنون که در خصوص تمام ویژگیهای قابلیتهای BLC، HLC و WDR توضیحات کامل داده شده است، زمان آن رسیده است تا با سایر امکاناتی که به بهبود کیفیت تصاویر دوربین در فضاهایی که نور آنها مناسب نیست کمک میکنند پرداخته شود. قابلیتهای زیر نیز میتوانند کم و بیش در اصلاح نور تصاویر دوربینهای مدار بسته تاثیر گذار باشند:

ATW

این گزینه به صورت خودکار محدودهی سفیدی که در تصاویر وجود دارد را تنظیم میکند.

AGC

این مورد میتواند شفافیت تصویر را بالاتر برده و آن را تنظیم کند. همچنین در تنظیم نور مناسب نیز کاربرد دارد.

AWB

این گزینه نیز درست مانند مورد اول به تنظیم سفیدی که در تصاویر دیده میشود خواهد پرداخت.

AES

این قابلیت یک شاتر الکترونیکی برای دوربین مدار بسته محسوب میشود که نور ورودی به دیافراگم را کنترل و تنظیم می‌کند.

بنابراین اگر به دنبال دوربینی هستید که کیفیت تصاویر را حتی در نورهای پس زمینه‌ی نامناسب به خوبی ثبت کند، اما نمی‌خواهید به اندازه‌ی دوربین‌هایی که قابلیت WDR دارند پول خرج کنید، مکانیزم BLC در دوربین مداربسته بهترین گزینه برای شما به شمار خواهد رفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوربین مداربسته می‌توانید به صفحه مقالات دوربین مداربسته مراجعه کنید. از همراهی شما عزیزان تا این لحظه متشکریم.

درخواست ثبت خدمات
۰۲۱-۷۹۴۴۳