مرجع تخصصی واردات و پخش تجهیزات حفاظتی و نظارتی در کشور ۰۲۱-۷۹۴۴۳

مشکل سنسور چشمی راه پله را با این 3 راه حل، ریشه کن کنید!

این روزها تأمین امنیت ساختمان‌ها یکی از مهمترین اقداماتی است که تقریباً همه در پیش گرفته‌اند و از ضروریات به‌شمار می‌آید. این اقدام نه تنها امنیت محیط را برقرار می‌کند، بلکه رفاه حال ساکنان را هم دربردارد. در این بین، با توجه به پیشرفته شدن ابزارها و روی آوردن تکنولوژی به تأمین امنیت ساختمان‌ها، همه روزه شاهد دستگاه‌هایی با امکانات فوق‌العاده هستیم.

سنسورهای راه پله یکی از همان ابزارهایی است که تقریباً استفاده و کاربردهای آن به گونه ای شده‌است که در تمامی خانه‌ها با آن مواجه هستیم. سنسورها به شما این امکان را می‌دهند تا با هر عبور و مروری، لامپ‌ها روشن شوند و بعد از گذشت بازه زمانی مشخصی دوباره خاموش شوند.

سنسورها مانند هر ابزار دیگری احتمال خرابی شان وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است زودتر از بازه زمانی خاموش شوند و شما از یان عملکرد آنها در تعجب بمانید! در هر صورت در هنگام بروز هر گونه مشکل، نیاز است تا اقدام به تعمیر آنها کنید.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که با خرابی سنسورهای راه پله تان دست و پنجه نرم می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه باشید؛ چرا که قرار است با راه حل مشکل سنسور چشمی راه پله بیشتر آشنا شوید.

 

 

سنسور چشمی راه پله چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم با عیب‌یابی سنسور چشمی راه پله آشنا شویم، بهتر است بدانیم اصلاً سنسور چشمی راه پله چیست. جالب است بدانید از سنسور راه پله‌ها با عنوان چشم راه پله یا سنسور حرکتی هم یاد می‌شود.

به احتمال زیاد تا به حال وارد محیطی شده‌اید که به محض وارد شدنتان با روشن شدن چراغ‌های بالای سرتان متوجه شده‌اید. در چنین محیطی از سنسورهای حرکتی استفاده شده‌است. سنسورهایی که حرکت شما را تشخیص می‌دهند و به محض ورودتان به محیطی دستور روشن شدن لامپ‌های محیط را ارسال می‌کنند.

به عنوان یک تعریف کوتاه و ساده از این ابزار می‌توان گفت، سنسورهای حرکتی وسیله ای هستند که دارای انواع مختلفی هستند و جهت کنترل روشنایی محیطی که نیاز نیست همواره روشن بماند، از آنها استفاده می‌شود.

این سنسورها کاری شبیه فتوسل‌ها را برای ما انجام می‌دهند. فتوسل‌ها سبب روشن و خاموش شدن چراغ‌ها در طول شب و روز می‌شوند. در واقع فتوسل نسبت به نور خورشید حساس است و با دریافت آن، سبب خاموش شدن لامپ‌ها می‌شود. این در حالی است که سنسورهای چسم راه پله نسبت به حرک حساس هستند. این حرکت می‌توان متعلق به یک انسان باشد یا صرفاً یک جاندار مانند گربه!

در این بین این سنسورها ممکن است در کارکردشان دچار مشکل شوند! درست در چنین شرایطی است که نیاز به عیب‌یابی سنسور چشمی راه پله دارید.

 

سنسور چشمی راه پله

 

عیب‌یابی سنسور چشمی راه پله

اولین قدم برای حل مشکل سنسور چشمی راه پله ، شناخت مشکل آن است. عیب‌یابی در صورتی است که سنسور خراب نشده باشد و تنها به مشکل برخورده باشد! یکی از مهمترین اختلالاتی که ممکن است در کارکرد سنسورها روی دهد، خراب شدن تایمر آن است.

در واقع سنسورها برای مدت زمان مشخصی تنظیم شده‌اند تا لامپ‌ها را روشن نگه دارند و از آن پس خاموش شوند. این در حالی است که گاهی با خاموش شدن زود هنگام سنسورها رو به رو می‌شوید. گاهی همین خاموش شدن زود هنگام سبب بروز مشکلاتی جبران ناپذیر می‌شود! به همین دلیل است که باید این موضوع را جدی بگیرید.

معمولاً با روشن کردن عادی چراغ‌های راه پله، آنها روشن می‌شوند و تنها زمان‌بندی سنسورها آنها به درستی عمل نمی‌کند. اگر در ساختمانی زندگی می‌کنید که افراد خردسال و یا سالمند در آن حضور دارند، عملکرد دیر سنسورها یا خاموش شدن زود هنگامشان ممکن است مشکلاتی جدی را به وجود بیاورند. در ادمه با برخی از دلایل این موضوع برای عیب‌یابی سنسور چشمی راه پله بیشتر آشنا می‌شوید.

 

برای حل مشکل سنسور چشمی راه پله باید این نکات را بدانید!

در نظر داشته باشید جریان خروجی زمان‌بندی و تایمر مشاعات این امکان را به شما می‌دهد که 20 لامپ 100 وات را روشن کنند. اگر به سیستمتان تعداد بیشتری لامپ متصل است، ممکن است عملکرد نادرست آن ناشی از همین مورد باشد.

 

از دیگر نکات مهمی که باید درباره حل مشکل سنسور چشمی راه پله بدانید آن است که تایمرها قابل تنظیم هستند. در واقع تایمر دو قابلیت همیشه روشن و یا زمان‌بندی شده را در اختیارتان قرار می‌دهد.

در این زمینه می‌توانید زمان مورد نظر را متناسب با بازه دلخواهتان تنظیم کنید و خودتان مستقیماً خاموش و روشن شدن لامپ‌های محیط را کنترل کنید. اگر باز هم با مشکل عدم کارکرد تایمر در زمان مورد نظر مواجه شدید، لازم است با یک تکنین برق ارتباط بگیرید و مشکل را ریشه یابی کنید.

این موضوع را هم در نظر داشته باشید که تایمر مخصوص راه پله با سنسور مشاعات متفاوت است و با دو دستگاه جداگانه سروکار دارید. در واقع سنسور راه پله تنها برای خاموش شدن طراحی شده‌است؛ یعنی خودتان باید اقدام به روشن کردن لامپ‌ها کنید و خاموش شدن را به تایمر بسپارید.

 

از دیگر مشکلاتی که برای عیب‌یابی سنسور چشمی راه پله برایتان به وجود بیاید آن است که پس از روشن کردن لامپ‌ها و استفاده از دستتان، بلافاصله پس از رها کردن، برق‌ها خاموش می‌شوند. اگر چنین است، مشکل حتماً با تایمر و فیوز تایمر مرتبط است.

برای حل این اختلال ابتدا از سلامت فیوز تایمر مطمئن شوید. اگر فیوز تایمر درست است بعد از آن باید تایمر را بررسی کنید. در چنین شرایطی احتمال سوختن تایمر وجود دارد. بدین منظور لازم است اقدام به تعویض و یا تعمیر تایمر کنید.

 

مشکل سنسور چشمی راه پله

 

تأثیر سیم کشی ساختمان در مشکل سنسور چشمی راه پله

پیش از آنکه بخواهید تایمر و سنسور چشمی راه پله را نصب کنید باید نسبت به وضعیت سیم کشی ساختمان مطلع باشید. این یکی از مهمترین نکاتی است که در عیب‌یابی سنسور چشمی راه پله در نظر بگیرید. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که حتی با وجود بررسی سیم کشی‌ها ساختمان احتمال اختلال در مدار در آینده وجود دارد.

 

 

و در نهایت …

قبل از گفتن کلام پایانی باید این جمله رو به شما بگوییم که، همانطور که می دانید، چشمی و سنسور دزدگیر اماکن دارای گونه های مختلفی هستند که هر کدام برای یه نوع فعالیت مورد استفاده قرار می گیرند؛ از همین رو شما می توانید جهت اطلاع بیشتر از این گونه ها روی کلمه انواع چشمی دزدگیر کلیک کنید. و در نهایت به عنوان جمع‌بندی کوتاهی از این مطلب، باید بگوییم اگر خرابی سنسور چشمی راه پله تان با این موارد حل نشود، نیاز به ارتباط با تکنسین مربوطه دارید. در این زمان تعمیر سنسور چشمی راه پله را به او بسپارید تا مشکل را برطرف کند. اگر تجربه خرابی و عیب‌یابی سنسور چشمی راه پله را داشته‌اید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

درخواست ثبت خدمات
۰۲۱-۷۹۴۴۳