مرجع تخصصی واردات و پخش تجهیزات حفاظتی و نظارتی در کشور ۰۲۱-۷۹۴۴۳

دستگاه دی وی آر DVR چیست و چه کاربردی دارد؟

با پیشرفت تکنولوژی روش های مختلفی برای ضبط کردن و پخش کردن قطعه های ضبط شده وجود دارد. یکی از این دستگاه ها که امروزه در موقعیت ها و اماکن مختلف کاربرد بسیاری دارد، دستگاه DVR است. صفاتک نیز در این متن قصد دارد تا شما را با جواب این سوال که DVR چیست و چه کاربردهایی دارد آشنا کند. پس با ما همراه باشید.

DVR چیست ؟

دستگاه ضبط کننده ویدیوی دیجیتال یا Digital Video Recording که آن را به اختصار دی وی آر (DVR) نیز می نامند یکی از سیستم های ضبط کننده دیجیتالی محبوب در بازار است. اگر قرار باشد بگوییم کاربرد اصلی DVR چیست، این دستگاه به خصوص در سیستم امنیتی و سیستم مدار بسته آنالوگ کاربرد زیادی دارد که در واقع فیلم های ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته را دریافت می کنند و سپس آن ها را به صورت و فرمتی قابل پخش برای سایر دستگاه ها و سیستم عامل های مختلف تبدیل می کنند.

 

دستگاه DVR

 

جدا از بخش امنیتی و وظیفه ای که این سیستم در زمینه امنیتی ایفا می کند، وظیفه اصلی این سیستم این است که تصاویر و ویدیوهای ضبط شده HD و یا آنالوگ که به وسیله دوربین ثبت شده اند را دریافت می کند و سپس آن ها را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می کنند به طوری که بر روی ابزار های مختلف مانند دیسک ها، دی وی دی ها، هارد و … قابل نگهداری باشند. اکنون که با تعریف این وسیله آشنا شده اید و می دانید DVR چیست، زمان آن رسیده است که به جزئیات آن بپردازیم.

انواع مختلف DVR چیست؟

DVR محدود به یک مدل خاص نیست و بر اساس کاربرد و ساختار تقسیم بندی های متفاوتی دارد. اگر بخواهیم آن را از نظر عملکرد بررسی کنیم؛ دی وی آر ها به دو بخش تقسیم می شوند:

دی وی آر های PC – based

همان طور که می توانید از اسم این مدل حدس بزنید، این نوع از دستگاه های DVR بر اساس یک سیستم عامل کار می کنند و به آن وابسته هستند. به این صورت که شما این سیستم را به یک رایانه متصل می کنید و تمامی فیلم ها و تصاویر ضبط شده با فرمت مشخص بر هارد دیسک رایانه شما ذخیره خواهند شد.

دی وی آر های Standalone

درست در مقابل مدل قبل، این نمونه به سیستم عامل یا دستگاه های دیگر وابسته نیست و به صورت مستقل عمل می کند. در این مدل شما با استفاده از یک نمایشگر تمامی فیلم ها و تصاویری که دوربین های مدار بسته ضبط کرده اند را مشاهده خواهید کرد و واسطه ای مانند رایانه و هارد دیسک آن وجود نخواهد داشت.

در عین حال از نظر تعداد کانال های تصویری نیز می توان نوع دیگری از تقسیم بندی را برای دستگاه های DVR انجام داد. منظور از تعداد کانال های تصویری، تعداد دوربین هایی است که می توان به یک دستگاه DVR نصب کرد. در این مدل از دسته بندی، سه مدل دستگاه DVR رایج وجود دارد.

DVR 04CH

مدلی که به چهار دوربین وصل می شود و برای مکان های کوچک و سر بسته است.

 

دستگاه دی وی آر چیست

 

DVR 08CH

این مدل می تواند به هشت دوربین متصل شود و یکی از رایج ترین و پر استفاده ترین نمونه های دستگاه های DVR موجود در بازار است.

DVR 16CH

شما می توانید این مدل را به شانزده دوربین متصل کنید. به دلیل زیاد بودن تعداد دوربین ها، این مدل ها بیشتر در فضاهای بزرگ تر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین توجه داشته باشید که تعداد کانال های تصویری دستگاه دی وی آر تنها به این سه مدل بالا محدود نمی شود، بلکه این سیستم قابلیت پشتیبانی از ۳۲ دوربین و همچنین ۶۴ دوربین را نیز دارد.

مزایا و معایب استفاده از دستگاه DVR چیست؟

هم اکنون که متوجه این موضوع شده اید که سیستم و دستگاه DVR چیست نوبت معرفی مزایا و عیب های آن رسیده است. استفاده از این سیستم مانند همه سیستم های دیگر، مزایا و معایبی دارد. در ادامه برخی از مزایا و معایب رایج و مهم این دستگاه را برای شما توضیح می دهیم.

مزایا دستگاه DVR

در این قسمت از مقاله ما به شما مزایای دستگاه DVR را معرفی می کنیم:

عدم استفاده از اینترنت

بر خلاف بسیاری از سیستم های مورد استفاده در این زمینه، دستگاه های DVR نیازی به استفاده از اینترنت برای برقراری ارتباط با دوربین ها و سایر ارتباطات ندارند. بنابراین حتی در مکان هایی که در آن ها اینترنت ضعیف است و یا آنتن نمی دهد می توانید بدون هیچ مشکلی از این دستگاه ها استفاده کنید و تصویر خود را به وضوح دریافت کنید.

آسان بودن استفاده از آن

استفاده کردن از دستگاه ضبط تصویر چندان مشکل نیست و می توانید به سرعت کار با آن را یاد بگیرید. علاوه بر این نیازی به نصب نرم افزار های جانبی ندارند و می توانند به تنهایی کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

 

دستگاه دی وی آر

 

معایب دستگاه DVR

حالا نوبت به معرفی معایب این دستگاه رسیده است. این دستگاه علاوه بر مزایایی که قبل تر به شما معرفی کردیم، دارای معایبی ها هست که در ادامه برای شما بیان کرده ایم:

نداشتن قابلیت فاصله زیاد از دوربین ها

از طرف دیگر، با وجود این که این دستگاه های دی وی آر به اینترنت نیازی ندارند، نمی توانند با فاصله زیاد از دوربین مداربسته قرار بگیرند. برای این که به بهترین سیگنال دست پیدا کنید، باید تا جایی که ممکن است فاصله را بین دوربین های مدار بسته و سیستم های DVR کوتاه کنید.

استفاده از کابل و سیم های زیاد

همان طور که پیش از این گفته شد، دستگاه های دی وی آر به جای استفاده از اینترنت، با استفاده از سیم ها و کابل ها سیگنال های خود را حفظ می کنند و با دوربین های مدار بسته ارتباط برقرار می کنند. بنابراین طبیعی است که لازم است در منطقه ای که می خواهید از این دستگاه استفاده کنید سیم کشی انجام شود و بر اساس استفاده و نیاز شما تعداد کابل ها بیشتر خواهد شد.

این متن در همین قسمت به پایان می رسد. امیدواریم توانسته باشیم بهترین جواب را برای این سوال که DVR چیست فراهم کرده باشیم. شما نیز می توانید تجربیات خود را در خصوص استفاده از این سیستم های محبوب در بخش نظرات برای ما بنویسید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

درخواست ثبت خدمات
۰۲۱-۷۹۴۴۳